26 Mart 2012 Pazartesi

2025 yılında eviniz nasıl olacak? İşte tahminler

Eviniz 10-15 sene sonra nasıl olacak? İşte bizi bekleyen teknolojiler ve akıllı evler...

Otomatik klima denetimleri gelecekte önemli rol oynayacaklar
Eviniz ve eşyalarınız, aniden şu ankinden çok daha akıllı bir hale dönüşseydi, hayatınızda neler değişirdi?

Bugün evinizdeki kombiniz veya ısıtıcınız, genellikle diğer ısı kaynaklarından, pencerenin açık olup olmadığından ve hatta sizin evde olup olmadığınızdan habersiz olarak çalışmaya devam ediyorlar. Bir ev sunucusu yoluyla başka bir odaya video akışı yapıyor olabilirsiniz, ancak muhtemelen ilgili odanın ışıklarını kontrol edemiyorsunuz. Tüm bunların önümüzdeki 10-15 senede değişeceği düşünülüyor. Yakın zamanda akıllı ölçüm cihazları sayesinde güç tüketimimizi izleyebilecek, Bluetooth gibi kablosuz bağlantıların daha az güce ihtiyaç duyması onları daha yaygın bir hale getirecek.
1. Robotlar her yerde olacak

Robot deyince genellikle kolları ve bacakları olan bir robot hayal ediyoruz. Gelecekte robotlar her türlü ihtiyacımızı karşılayacaklar, ancak onlara "robot" adını vermeyeceğiz. Beyaz eşyalar kendilerini daha iyi tanıyacaklar. Örneğin bir süpürge, otomatik olarak evinizin, eşyalarınızın arasında dolaşarak tozları alabilecek. 15 yıl sonra pencereleriniz siz farkında olmadan cihazlar tarafından temizlenecek ve hatta bu cihazlar, ufak tamir işlerini yapabilecekler.

2. Akıllı içerik

Gelecekteki evler, içeriklerle ne yapmak isteyeceğinizi tahmin edebilecek kadar akıllı olacaklar. Müzikler ve filmler, ruh halimize göre yürütülebilecek, fotorğaflar, onlara baktığınız cihaza ve ortama göre şekil, boyut ve renk profillerini değiştirecekler. Veri merkezleri, kullanmak istediğiniz medyaları tahmin edecek ve bunları size doğru biçimde sunacak.
3. Görsel ipuçları

Gelecekteki evlerde bulunan ekran sayısının patlama yapmasını bekleyebiliriz. Bunun aşırıya kaçmasını engellemek üzere, beyaz eşyalarda, aynalarda ve hatta ev eşyalarınızda görsel bilgiler yer alacak. Bu, temizlik deterjanının üzerindeki esnek bir ekran, veya garaj kapınızda size evinizi temizlemenizi hatırlatan engebeli bir ekran şeklinde karşımıza çıkabilir.

4. Bağlı farkındalık

Gelecekteki evler, evin içindeki etkinlikler hakkında bilgi sahibi olacak. Örneğin Ceetah Technologies'den Steve Day, bir odada gösterilen videoların size mutfağı, hatta ocakta pişen yemeği gösterebileceğini söylüyor. Bu videoların tümü telefonunuzda, tabletinizde veya yanınızda taşıdığınız esnek ekran üzerinde anında görünecek.

5. Enerji depolama

Geleceğin evleri, melez arabalar gibi olacak. Isıtma sisteminiz, sadece yüksek bir verimlilik sunmayacak. Melez bir ısıtıcı, kullanımın düşük olduğu saatlerde otomatik olarak pillere geçiş yapabilecek.

Evlerdeki sensörler, sizin evde olup olmadığınızı bilecek ve buna göre daha az enerji tüketimi sağlanacak. Buzdolabınızın ayarları otomatik olarak evinizin enerji sunucusuna iletilecek ve enerji harcamanıza göre ayarlamalar yapılacak.

6. Ses tanıma

Apple'ın Siri teknolojisi, ses tanıma teknolojisinin yavaş yavaş hayatımıza girdiğinin bir göstergesi. Bir sonraki gelişme ise evinizin sizin söylediklerinizi anlamasıyla olacak. Samsung ve diğer üreticiler, sesli komutları anlayacak televizyonlar geliştirmeye başladılar bile.

Yakın gelecekte eviniz, haberler, spor ve eğlenceyle ilgili isteklerinizi algılayacak. Daha önemlisi ise eviniz, gelişmiş algoritmalar yoluyla onunla mı yoksa eşinizle mi konuştuğunuzu anlayacak.

7. Daha iyi içerik

Gelecekteki evler, ne istediğinizi bilecek kadar akıllı olacaklar. Eviniz, daha siz istemeden bile ne istediğinizi bilebilecek. Google'ın tahmin motorundan yararlanan Ford, günün belirli zamanlarında nereye gitmek isteyebileceğinizi hesaplama deneylerine başladı bile.

Eviniz, tercihlerinizi de bilecek. Bir film izlemeye başladığınızda ışıklar, normalde film seyrederken ayarladığınız seviyeye ayarlanacak. Akşam evinize geldiğinizde ön taraftaki ışıklar yanacak ve güvenlik sisteminiz sizin geldiğinizi bilecek, evinizin içerisindeki ışıkları yakacak, garajınızın kapsını açacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerini benimle paylaştığın için teşekkür ederim :)